Mehmet Teber İle Annelik Hakkında

Standard

Baby-With-Mother-Wallpaper0

“Annelik hakkında benim ve annelerin aklına takılan 5 soruyu Uzman Pedagog Mehmet Teber’e sordum, beni kırmayıp sorularımı yanıtsız bırakmadığı için çok teşekkür ederim.”

 

1.     İyi anne deyince ne anlamalıyız?

“İyi anne” “Kötü annenin” zıddıdır. Toplum sizin anneliğinizi genel olarak beğeniyorsa, çevrenizdeki insanlar bir anneyi “Kötü anne” olarak nitelendirmiyorsa bu anne iyi annedir. 

Yani toplumdaki bir çok anne iyi annedir. Zor olan kötü anne olmaktır. Bunca yıllık meslek hayatımda “kötü anne” görmedim. Ancak iyi bir anne bazen çocuklarına kötü şekilde davranabilir. 

Hepimiz insanız ve yanlış yaparız. İyi bir insanın bazen yanlışlar yapması onu kötü insan yapmaz. Aynı şekilde iyi bir annenin bazı kötü davranışları da onu kötü anne yapmaz. İnsanların çoğu da annelerini iyi anne olarak bilir. Evet bizim annelerimiz geçmişte bize yanlışlar yapmış olabilirler ama hiçbirimiz annemizi kötü anne olarak görmeyiz. Dolayısı ile bizim çocuklarımız da bizleri kötü anne-baba olarak görmeyecekler. 

2.     İyi anne kriteri ne olmalıdır?

Çocuğunu seven, onun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan, onu önemseyen ve onu zararlardan koruyan anne yeterince iyi bir annedir bence. Yani pedagoji ve çocuk eğitimi kitaplarındaki bir çok konuyu yerine getirmiyor olabiliriz. Ama bu bizi kötü anne yapmaz. Pedagojik eksiliklerimiz de bizi kötü yapmaz. Günümüzde uzmanların yazdığı kitaplar “iyi anne” olmayı gittikçe zorlaştırıyor. Anneler zannediyor ki, iyi anne olabilmek için çocuğuma hiç kızmamalıyım, onunla hep oyun oynamalıyım, onunla hep güzel dille konuşmalıyım, güzel hikayeler anlatmalıyım.. Böyle bir şey yok. Aksi halde bir annenin iyi olması için pedagog olması gerekirdi. Özetlemek gerekirse çocuğunu seven, koruyan, temel ihtiyaçlarını karşılayan anne iyi annedir. 

3.     Çocuk eğitiminde ideal anne-baba nasıl olmalıdır?

İdeal anne-babalık sonu olmayan bir yolculuktur. Hiç bir zaman kimse ben ideal anne-babayım diyemez. Sadece  o yolda ilerliyorum diyebilir. İlk şart yeterince iyi anne olmaktır. Bu şartı sağladıktan sonra  – ki çoğu anne sağlar – insan kitaplar okuyarak, uzmanlara kulak vererek ideal anne-baba yolunda yürüyebilir. Bu yol sukunetle, tevekkülle gidilecek bir yol. Bazen aşırı ideal olma çabası çocuğa kötü etki edebilir. Bu nedenle sabırla, kendimize hata yapma payı vererek bu yolda ilerlemek gerekir. 

4.     Çalışan anne olmak çocuğu nasıl etkiler?

Çalışan anne olmak çocuğu nasıl etkiler demeden önce anneyi nasıl etkiler diye bakmak lazım. Çünkü önce anne kendine bakmalı. Annenin Ruh Halleri kitabım bu inanışın bir ürünü. Çalışan anne olmak çok zor. hem iş dünyasının beklentirlerini karşılamak gerekiyor, hem de çalışmayan bir annenin evde yaptığı tüm işleri yapmak gerekiyor. Üstelik bu işleri akşam 3-4 saat gibi kısa bir sürede yapmak gerekiyor. Böyle olunca çalışan anne bir çok şeye yetemiyor. Evinin, eşinin, çocuğunun ihtiyaçlarını karşılamadığı için yetersizlik ve suçluluk yaşayabiliyor. Yeteri kadar dinlemediği için agresif olabiliyor. Kendine yeteri kadar vakit ayıramadığı için ruhsal anlamda mutsuz olabiliyor. Dolayısı ile çalışan anneler daha fazla sosyal destek istiyorlar. Bu destek yoksa kendi hissettikleri yalnızlık, yetersizlik, değersizlik, öfke çocuğa yansıyabilir. Eğer çalışan anne işe hemen döndüyse, yeteri kadar çocuğu ile bağ kuramadıysa, anne sonrasıda bakım veren çok fazla değişti ise bu da çocukta olumsuz duygular oluşturulabilir. 

5.     Bir çocuk evine-annesine nasıl bağlanır?

Bir çocuk için bağlanmanın temel yolu ihtiyaçlarının karşılanması ve keyifli vakit geçirmektir. Eğer bir evde çocuk ihmal ediliyorsa çocuk o evi güvenli yer olarak görmez, bağını yitirir. Ya da evde çok fazla stres, tartışma ve gerginlik ortamı varsa orası çocuk için uzaklaşılması gereken bir yer olarak algılanabilir. Ya da anne-baba yoğun işi nedeni ile evde pek kalamıyor, çocukları ile evde güzel vakit geçiremiyorsa evle oluşması gereken bağ kurulamayabilir. Ev nefes alan, huzurlu bir yerse, çocuk orada anne-babası ile mutluysa o zaman eve karşı ve ona bakım verenlere karşı bağlanmış olur.

 

——————————–
COCUK2
Mehmet Teber
Klinik Psikolog & Pedagog
Pedagoji Derneği Başkanı
0 212 4884205

One response »

  1. Bilgilendirmler icin cok tesekurler hocam bunlari duymak icimi istti bir anne.olarak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s