8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

Standard

Bu ülkede zordur kadın olmak. İtilirsin, dayak yersin, hor görülürsün. Bir işe bir adım atacağın zaman 10 kere düşünmek zorundasın eğer yanlış bir şey yaparsan adın çıkar 9’a inmez 8’e…

Türkiye’de kadına yönelik şiddet üzerine yapılan en kapsamlı araştırma, her üç kadından birinin fiziksel şiddet gördüğünü ve her 10 kadından dokuzunun “Haklı görülebilecek dayak yoktur” şeklinde düşündüğünü ortaya koydu.

Şiddet gören kadınlarımızın istatistikleri şöyle;

*Kendileri tanışıp anlaşarak ailelerinin onayıyla evlenenlerin yüzde 28’i,

*Görücü usulüyle evlenenlerin yüzde 37’si,

*Kendileri tanışıp anlaşarak ancak ailelerinin onayını almadan evlenenlerin yüzde 49’u,

*Okuma yazma bilmeyen kadınlar arasında en az bir kez fiziksel şiddet gördüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 43’ken,

*Yüksek öğrenim görmüş kadınlar arasında bu oran yüzde 12.

Her ne kadar kadınlar çiçektir dense de, ne yazık ki bu her zaman böyle olmuyor. Kadınına sahip çıkan da var tabii ama ya çıkmayanlar? Kadın dilinden anlamak aslında o kadar da zor değil, yeter ki anlamak isteyin. İstisnaları bilmem ama bir kadına kibrit çöpü kadar da olsa bir hediye alsanız eminim o an dünyanın en mutlu insanı oluverir. Ülkemizde bırakın bir adet gülü, bir güler yüz görmeyen o kadar çok kadın var ki, bazen onların yerine kendimi koyuyorum da nasıl katlanabilirdim acaba? Sizde zaman zaman kendinizi onların yerine koyuyor musunuz?

Şuan eminim ki bir çok erkek ”Kadınlar Günüde” neymiş diye söyleniyordur. Kadınlar günü nedir buyrun…

8 Mart 1857 tarihinde ABD‘nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka‘nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda)Rosa Luxemburg ile.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921‘de Moskova‘da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi.Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri‘nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır[3].

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

** http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_Kad%C4%B1nlar_G%C3%BCn%C3%BC alıntıdır…

Kadın olduğum için, haklarımın var olduğunu bildiğim için çok mutluyum. Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun…

Kadına kalkan eller kırılsın diyerek, mutlu kadınların çoğalmasını temenni ederim…

Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun…

Sevgiler

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s