Doğumsal Kalça Çıkığı ve Tedavisi

Standard

12-newborn-baby-photography-torontoBebekler için önemli bir diğer konu ise şüphesiz ki kalça çıkıklığı… Önlem alınmaz ise ileri ki yaşların da çok daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Aras doğduktan sonra doktorumuz 1 ay sonrası yani Aras 1 aylık olunca bizden kalça ultrasonu istemişti. Aras 1 aylık oldu ve ultrasonu çektirmek için hastaneye gittik. Ultrason çekildi ve sonucu bizi çok üzmüştü. Doktor kemiklerinin tam gelişmediğini çift bez tedavisi uygulayacağımızı, bacaklarını sürekli omuz hizasında açık tutacağımızı ve 1 ay sonrasına tekrar USG çekeceklerini söyledi. Hastaneden çıkınca çok üzgün ve çaresizdik. Eve gelir gelmez çift bez tedavisini uygulamaya başladık. Yattığı her an bacaklarını omuz hizasında açıp arasına minder koyuyordum. Yakınlarımız doktorların yanılabileceğini kesinlikle kalça çıkığının olmadığını söylese de, ben ve eşim çok üzülüyorduk. Aras kış çocuğuydu ama düşünün altı çift bez bağlı ve 2 kat kıyafet içinde. Beli, poposu kısaca belden altı pişik içindeydi kuzumun. Altını değiştirmeye içim el vermiyordu ve 1 ay dayanamadan bıraktım çift bez tedavisini. Öyle böyle derken 1 ay geçti ve ikinci ultrason günü geldi çattı. Dualar ederek. korku ve endişeyle düştük hastane yollarına. Ultrason çekildi ve kalça çıkıklığının olmadığını, 1 aylık bebeklerde bu durumun çok net anlaşılamayacığını söylediler.Kesinlikle bebeklerinize kundak yapmayın ve banyodan sonra bacaklarından tutup baş aşağıya sallamayın. Bırakın eski insanlar eskiden ne yapmışsa yapsınlar. O sizin bebeğiniz ve onun için en iyisini siz bilirsiniz. Unutmayın! genetik olmadığı sürece kalça çıkıklığının bir diğer etkeni ise kundak ve bebeği ayaklarından sallamak. Sevgili Anne ve Babalar lütfen bunu ciddiye alıp bebeklerinize bu ultrasonu ihmal etmeden çektirin. Üstelik devlet hastaneleri de bu ultrasonu çekiyor.

Doğumsal kalça çıkığı nedir, nasıl anlaşılır,tedavisi nedir Medical Park Hastanesinin derlemiş olduğu bu yazıyla inceleyelim;

Doğumsal Kalça Çıkığı Nedir?

Bebeklerin bir kısmının kalça ekleminde çıkığına yol açan sorunlar olabilir. Diğer bir deyişle uyluk kemiğinin üst ucu kalça ekleminin kapsülünden dışarı çıkabilir. Bebeğinizde böyle bir sorun olması durumunda bunun erken tespiti ve tedavisi son derece önemlidir.

Doğumsal kalça çıkığı 800 yeni doğan bebekten birinde görülür. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik, hormonal, mekanik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Bebeklerin yüzde 40’ında çift taraflı çıkık mevcuttur. Kızlarda erkeklere oranla altı kat daha sık görülür.

Kundaklama, bebeği ayaklarından tutarak baş aşağı sallama gibi uygulamalar eğilimi olan bebeklerde kalça çıkığına yol açabilir. Bu nedenle böyle geleneksel uygulamalardan kesinlikle kaçınmak gereklidir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Açısından Riskli Bebekler Kimlerdir?

  • Ailede veya yakın akrabalarında kalça çıkığı mevcut olanlar. Bu durum mutlaka doktora bildirilmelidir.
  • Makat gelişi ile doğan bebekler veya anne karnında gebeliğin sonuna kadar başı yukarıda olacak şekilde kalan bebekler.
  • Boynunda bir yana doğru doğumsal eğrilik ”Tortikolis” olanlar.
  • Ayaklarında doğumsal ortopedik şekil bozuklukları olanlar.

Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Tespit Edilir?

Kalçada mevcut olan bir sorunu bakar bakmaz görmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle doktorunuz kontrol muayeneleri sırasında her defasında bebeğinizin kalçalarını da muayene edecektir.

Doktorunuz bebeğinizin kalçalarını muayene ederken uyluk kemiklerini nazikçe çekerek ve iterek kalça ekleminde gevşeklik olup olmadığını tespit eder. Daha büyük bebeklerde bebeğin bacaklarının kolayca açılıp açılmadığını kontrol eder.

Eğer bebeğiniz yeni doğan ise ve sorun çok ciddi değil ise iki hafta sonra tekrar kontrol muayenesi yapılacaktır. Ancak sorun daha ciddi ise veya kontrol muayenesinde de bir sorun tespit edilirse doktorunuz sizi ortopediste yönlendirecektir.

Bazen bebeğinizin kalçası ultrason ile görüntülenebilir. Dört aylıktan daha büyük bebekler için ise kalça ekleminin görüntülenmesi için röntgen filmi çekilebilir.

Doğumsal Kalça Çıkığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kalçadaki sorunların büyük bir kısmı ”Pavlik Bandajı” ile tedavi edilebilir. Bu bandaj bebeğinizin dizlerini birbirinden ayırarak karnına doğru çekilmesini sağlar. Bu bandaj ile tedavi edilen bebeğiniz her hafta doktorunuz tarafından kontrol edilecek ve uyluk kemiğinin kalça eklemi içerisine yerleşip yerleşmediği gözlenecektir ve eğer yerleşmişse bu bandaj gece gündüz 2-3 ay kadar kullanılacaktır.

Kalça çıkığı olan her yirmi bebekten birinde tedavi için bandaj yeterli olmaz. Böyle bir durumda bebeğinize alçı uygulaması ve bacakların askıya alınması gerekli olabilir. Bazen de kalça çıkığının tedavisi için ameliyat gerekebilir.

Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

  • Bebeğiniz kalça çıkığı açısından riskli grupta ise ve ultrasonografi kontrolü yapılmadıysa.
  • Bebeğinizin bacaklarının boyu birbirine eşit değilse.
  • Yürümeye başlayan bebeğinizde topallama fark ediyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

Kaynak: http://www.medicalpark.com.tr/web/163-17600-1-1/medical_park_-_tr/medical_park/saglik_bilgisi/dogumsal_kalca_cikigi_nedir_

Reklamlar

2 responses »

  1. Benim bebeğim de kalça çıkığı tedavisi görüyor. 1.ay ultrasonunda ortaya çıktı ve o zamandan beri kafamda bir sürü soru işareti ile araştırmalar yapıyorum internette. Bu süreçte yaşadığım zorluklardan hareketle benim gibi anneler için bir destek grubu oluşturdum. Tecrübelerimizi ve sorularımızı burada paylaşabiliriz.
    https://www.facebook.com/groups/1603966306508336/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s